D-LİNK DSL-224T1A MODEM KURULUMU NASIL YAPILIR? D-LİNK DSL-224T1A MODEM ÖZELLİKLERİ NELERDİR? D-LİNK DSL-224T1A KABLOSUZ MODEM AYARLARI NASIL YAPILIR?

D-Link DSL-224T1A 300Mbps 4 Port Kablosuz 2×2 Mimo Anten VDSL2/ADSL2+ Modem Router. DSL-224T1A Kablosuz N300 VDSL2+, eviniz veya ofisiniz için çok yönlü, yüksek performanslı bir yönlendiricidir. DSL-224, entegre VDSL2/2 + ile 100 Mbps’ ye kadar indirme hızını, güvenlik duvarı korumasını, QoS (Quality of Service), 802.11n kablosuz hızını ve 4 Adet 10/100 Ethernet bağlantı noktasını destekler. DSL-224 güvenli ve yüksek hızlı bir bağlantı sağlar. Bu yönlendirici, 802.11g’den 4 kata kadar daha hızlı olan kablosuz hızlar sağlar. Bu yönlendiriciyi kablosuz N arabirimine sahip bilgisayarlara bağlayarak evde ve ofiste neredeyse her yerden bağlanarak kablosuz performansını en üst düzeye çıkarın. Yönlendirici, geriye dönük 802.11g ve 802.11b kablosuz ağlarla da kullanılabilir. Esnek kullanıcı erişimi güvenliği ve veri şifreleme yöntemleri için WPA / WPA2 ve WEP ‘i destekler ve dahili WPS düğmesi kolay kablosuz kurulum sağlar. Modem üzerimde kullanıcı rahatlığı için kablosuz Aç/Kapa düğmesi de bulunmaktadır.

Modem özelliklerini kısaca tanıdığımıza göre kurulum adımlarına geçebiliriz.Modem kurulumuna geçmeden önce modem ve bilgisayar arası bağlantılarınızın doğru yapılandırıldığından emin olunuz. Hatalı yapılan bağlantılarda modeminiz buluşmayacaktır.

MODEM VE BİLGİSAYAR ARASI BAĞLANTI ŞEMASINA BURADAN ULAŞABİLİRSİNİZ

Modem bağlantılarınızı yukarıdaki şemaya uygun olarak yapılandırdı iseniz kurulum adımlarına devam edebiliriz.

Öncelikle web tarayıcınızın adres satırına 192.168.1.1 yazarak modem şifre ekranına ulaşınız.

Açılan kullanıcı adı ve şifre ekranında;

Kullanıcı adı:admin

Şifre:admin

yazarak login butonuna basınız. Kullanıcı adı ve şifrenizi kabul etmemesi halinde modem altında bulunan reset butonu aracılığı ile modeminizi resetleyerek fabrika ayarlarına alabilirsiniz.

MODEM RESETLEME ADIMLARINA BURADAN ULAŞABİLİRSİNİZ

Şifre işlemlerini geçmenizin ardından karşınıza gelen ekranda başlat butonuna basınız. Yeni açılan ekranda devam butonuna basarak ilerleyiniz. Bu ekranda isterseniz gelişmiş ayarlara giderek isterseniz de DEVAM butonuna basarak ilerleyebilirsiniz.

Açılan ekranda Bağlantı Tipi olarak kullandığınız tarifeye göre seçim yapmanız gerekmektedir. Genellikle;

24mbit/1mbit e kadar olan ADSL tarifelerde Bağlantı Tipi olarak ADSL seçeneği,

24mbit/2mbit üstü VDSL tariflerde Bağlantı Tipi olarak  VDSL seçeneği seçilmelidir.

Başka bir ifade ile Hiper ve Fiber VDSL tarifelerde VDSL seçilmelidir.

Bağlantı tipinizi bilmiyor iseniz yapmış olduğunuz sözleşmeyi kontrol edebilir ya da servis sağlayıcınız ile irtibata geçebilirsiniz.

TÜM SERVİS SAĞLACILARA AİT ÇAĞRI MERKEZİ NUMARASINA BURADAN ULAŞABİLİRSİNİZ

Bağlantı tipi seçim işleminizin ardından İLERİ butonuna basınız.

Açılan yeni arayüz ekranında,

Bağlantı Tipi olarak PPPEO seçiniz.

VPI:8

VCI:35

olarak giriş yapınız.

PPP Kullanıcı adı ve şifre bölümünde servis sağlayıcınızdan almış olduğunuz kullanıcı adı ve şifre bilgilerini giriniz. Kullanıcı adınızı bilmiyor iseniz servis sağlayıcınızdan öğrenebilirsiniz.

Kullanıcı adınızın sonunda servis sağlayıcılarına göre değişkenlik gösteren @domain adınızı yazmayı unutmayınız. Biz Türk Telekom için standart olarak @ttnet seçtik. Sizde kendi servis sağlayıcınıza göre domain adınızı seçebilirsiniz.

TÜM SERVİS SAĞLAYICILARA AİT DOMAİN ADINA BURADAN ULAŞABİLİRSİNİZ

Yukarıda ki işlemlerin ardından İLERİ butonuna basınız.

D-LİNK DSL-224T1A KABLOSUZ MODEM AYARLARI NASIL YAPILIR?

Yukarıdaki ekranlarda modeminizin kablolu ayarlarını yapılandırdınız. Kablosuz ayarları için Kablosuz ağ adı bölümünde kablosuz ağlarda görmek istediğiniz ağ adını belirleyiniz.

Kablosuz şifre alanda en az 8 haneli kablosuz ağ şifresi belirleyerek ileri butonuna basınız.

Yeni sayfada yaptığınız değişiklikleri gösteren özet bir ekran gelecektir. Bu ekranda UYGULA butonuna basarak yaptığınız ayarları kaydediniz.

İşlemlerin ardından sayfaları kapatarak internete bağlanabilirsiniz.