ZyXEL-VMG3312-B10A MODEM KURULUMU NASIL YAPILIR? ZyXEL-VMG3312-B10A MODEM ÖZELLİKLERİ NELERDİR? ZyXEL-VMG3312-B10A KABLOSUZ MODEM AYARLARI NASIL YAPILIR?

ZyXEL VMG3312-B10A Kablosuz N ADSL2+ / VDSL2 Modem Router. VMG3312-B10A size indirme yönünde 100 Mbps ve yükleme yönünde 45 Mbps veri hızlarıyla birlikte VDSL2’de 17 profile kadar destek sağlar. VDSL2 teknolojisi ses, video, veri, yüksek-çözünürlüklü televizyon (HDTV) ve internet üzerinden oynanabilen oyunlar gibi büyük ölçekte yayılmış servislere destek sağlar; ayrıca mevcut xDSL altyapısıyla işletmeler ve ev kullanıcıları için kolaylık ve düşük maliyet iyileştirmelerini mümkün kılar.

Modem özelliklerini kısaca tanıdık. Modem kurulum adımlarına geçebiliriz. Modem kurulumuna geçmeden önce modem ve bilgisayar arası bağlantılarınızın doğru yapılandırıldığından emin olunuz. Hatalı yapılan bağlantılarda modeminiz üzerinde yer alan ışıklar sabitlenmeyecektir..

MODEM VE BİLGİSAYAR ARASI BAĞLANTI ŞEMASINA BURADAN ULAŞABİLİRSİNİZ

Modem bağlantılarınızı yukarıdaki bağlantı şemasına göre yaptı iseniz kuruluma devam edebiliriz.

Öncelikle Web tarayıcınızın adres satırına 192.168.1.1 yazıp enter butonuna basınız.

Karşımıza gelen şifre giriş ekranında;

Kullanıcı adı:admin

Modem Türk Telekom dan alınmış ise Şifre: ttnet yada turktelekom

Modem dışarıdan alınmış ise Şifre: admin yada 1234

yazıp oturum aç butonuna basarak modem arayüzüne giriş yapıyoruz. Şifrenizi kabul etmemesi durumunda modeminizi resetlemeniz gerekmektedir

ZYXEL MODEM RESETLEME ADIMLARINA BURADAN ULAŞABİLİRSİNİZ

Ekranımıza gelen modem arayüz ekranımızdan “Ağ ayarı” sekmesi “Genişbant” seçeneğine tıklıyoruz.

Geniş bant bölümü içinde 4 adet ayar yapabileceğimiz alan bulunmaktadır. Bunlardan 3. seçenekte yer alan “PPPOE Ethernet” seçeneğinin en sağında bulunan düzenle butonuna tıklayarak ayarlar bölümüne ulaşıyoruz.

Açılan modem arayüz ekranımızda servis sağlayıcımızın bize vermiş olduğu kullanıcı adı ve şifre bilgisini ppp kullanıcı adı ve şifre bölümüne yazıyoruz.

Kullanıcı adınızın sonunda @domain adınızı yazmayı unutmayınız. Tüm servis sağlayıcılara göre domain adlarına BURADAN ulaşabilirsiniz.

Türkiye için internet protokolü olarak Kapsülleme “pppoe” ” vpı:8 vcı:35″ ve “llc” seçiyoruz ve uygula butonuna basıyoruz. Modem kablolu ayarlarımız tamamlanmıştır.

ZyXEL-VMG3312-B10A KABLOSUZ MODEM AYARLARI

Modem arayüz ana sayfası içinde “Ağ Ayarı” “Kablosuz” bölümüne tıklayarak modemin kablosuz ayarlarını yapabileceğimiz ekrana ulaşıyoruz.

Açılan bölümde “KABLOSUZ” seçeneğini işaretliyoruz.

Kanal bölümlerini isteğe bağlı olarak seçebilirsiniz. Burada seçeceğiniz kanal modu wifi kapsama alanınız yada wifi kalitenizin artmasını sağlaycaktır. wifi kanal frekansları hakkındaki detaylı bilgiye BURADAN ulaşabilirsiniz.

Kablosuz ağ adı (ssıd) bölümüne kablosuz ağlarda görmek istediğimiz bir kablosuz ağ adı belirliyoruz. Ekranın sağ tarafında yer alan çubuğu aşağı doğru kaydırdığımızda kablosuz şifre alanına ulaşıyoruz.

Son olarak isterseniz “otomatik şifre oluştur” seçeneğini seçerek şifre kısmında yer alan şifreyi kullanabilirsiniz. Kendinize ait şifreniz olmasını istiyorsanız “otomatik şifre oluştur” seçeneği üzerindeki tiki kaldırıyoruz. Hemen altında açılan şifre bölümüne en az 8 haneli içinde büyük ve küçük harflerin yer aldığı bir şifre belirleyerek uygula butonuna basıyoruz.

Modemimizin kablolu ve kablosuz ayarlarını tamamladık. Sayfaları kapatarak internete bağlanabilirsiniz.

ZYXEL MODEMİNİZE AİT FİRMWARE YAZILIM GÜNCELLEME ADIMLARINA BURADAN ULAŞABİLİRSİNİZ

Zyxel vmg3312 modem kurulum ekranları tüm serilerde aynı olduğu için isterseniz aşağıdaki youtube kanalımızdan da daha detaylı destek alabilirsiniz.